Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství
V případě převedení na jinou práci z důvodu těhotenství nebo mateřství se z nemocenského pojištění poskytuje vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství (zákon č. 187/2006 Sb., § 42).
Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství (dále též "vyrovnávací příspěvek") náleží těhotné zaměstnankyni, která konala práci, jež je těhotným ženám zakázána nebo jež podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství, a je proto v těhotenství dočasně převedena na jinou práci, při níž dosahuje bez svého zavinění nižšího započitatelného příjmu, než za dosavadní práci.
Za převedení na jinou práci se považuje též úprava pracovních podmínek, která spočívá např. ve snížení normovaného výkonu práce, zproštění výkonu některých pracovních činností zakázaných těhotným ženám nebo zproštění výkonu noční práce.
K poklesu započitatelného příjmu, který vznikl v důsledku kratší pracovní doby po převedení zaměstnankyně na jinou práci, se nepřihlíží.
Obdobně se toto ustanovení vztahuje na matky do konce 9. měsíce po porodu nebo v období, kdy kojí.
Vyrovnávací příspěvek se poskytuje za kalendářní dny, v nichž trvalo převedení zaměstnankyně na jinou práci s výjimkou dnů, po které trvala pracovní neschopnost, karanténa, ošetřování člena rodiny, omluvená či neomluvená nepřítomnost v práci.
Vyrovnávací příspěvek se stanoví jako rozdíl denního vyměřovacího základu zaměstnankyně zjištěného ke dni jejího převedení na jinou práci a průměru jejích započitatelných příjmů připadajícího na 1 kalendářní den v jednotlivých kalendářních měsících po tomto převedení.
Denní vyměřovací základ se zjistí tak, že se vyměřovací základ (úhrn započitatelných příjmů) zjištěný z rozhodného období dělí počtem kalendářních dnů připadajících na toto rozhodné období. Částka denního vyměřovacího základu podléhá redukci v případě, že přesahuje určitou stanovenou hodnotu.
Redukce se provede tak, že částka do první redukční hranice se započte 100 % (1 000 Kč), z částky nad první redukční hranici do druhé redukční hranice (1 499 Kč) se počítá 60 %, z částky nad druhou redukční hranici do třetí redukční hranice (2 998 Kč) se počítá 30 % a k částce nad třetí redukční hranici se nepřihlíží.
Vyrovnávací příspěvek nenáleží zaměstnankyním činných na základě dohody o pracovní činnosti nebo na základě dohody o provedení práce, dobrovolným pracovnicím pečovatelské služby, členkám kolektivních orgánů právnické osoby, osobám samostatně výdělečně činným, odsouzeným ve výkonu trestu odnětí svobody zařazených do práce nebo zařazených do práce ve výkonu zabezpečovací detence, účastným pojištění z důvodu výkonu zaměstnání malého rozsahu, žákyním nebo studentkám, pokud zaměstnání spadá výlučně do období školních prázdnin nebo prázdnin, zahraničním zaměstnancům.
Zaměstnankyně, která přiznání vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství uplatňuje.
1. Dočasné převedení zaměstnankyně na jinou práci, protože práce, kterou dosud konala:
je těhotným ženám a matkám do konce 9. měsíce po porodu zakázána, v době kojení, nebo
zakázána není, ale dle lékařského posudku výkon této práce ohrožuje její těhotenství a zdravotní stav.
2. Dosažení nižšího započitatelného příjmu z důvodu převedení na jinou práci, k němuž došlo bez zavinění zaměstnankyně.
Podejte žádost o dávku u svého zaměstnavatele.
V případě sporu o dávku se obraťte na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení (dále jen "OSSZ"), v Praze na územní pracoviště Pražské správy sociálního zabezpečení (dále jen "PSSZ") nebo na územní pracoviště Městské správy sociálního zabezpečení Brno (dále jen "MSSZ Brno").
Místní příslušnost OSSZ/ PSSZ/ MSSZ Brno je určena u zaměstnance sídlem mzdové účtárny zaměstnavatele.
Kontakty na OSSZ/ PSSZ/ MSSZ Brno naleznete na internetových stránkách České správy sociálního zabezpečení.
Při uplatnění nároku na dávku předložte tiskopis "Žádost o vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství", který vám vydá váš ošetřující lékař nebo gynekolog.
Tiskopis "Žádost o vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství" vydává a potvrzuje ošetřující lékař zaměstnankyně.
Správní ani jiné poplatky nejsou stanoveny.
Zákon o nemocenském pojištění nestanoví lhůtu k uplatnění nároku na dávku.
Nárok na výplatu vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství za jednotlivé dny zaniká, nebyl-li uplatněn do 3 let ode dne, za který náleží.
Dalšími účastníky jsou:
zaměstnavatel,
ošetřující lékař,
OSSZ/ PSSZ/ MSSZ Brno.
Uplatňovat nárok na dávku stanoveným způsobem, podávat vysvětlení, předkládat doklady, na kterých závisí rozhodování, hlásit včas všechny skutečnosti rozhodné pro vznik, zánik, trvání nebo změnu nároku na dávku.
Své dotazy můžete posílat prostřednictvím internetových stránek České správy sociálního zabezpečení na elektronické podatelny jednotlivých pracovišť České správy sociálního zabezpečení.
20.03.2018
Bez časového omezení.
Sledujte informace z našeho webu na svých chytrých telefonech. Využívejte naši novou mobilní aplikaci – V OBRAZE.